Kawalerka. 30 metrów kwadratowych. Naginasz wszelkie prawa nauk ścisłych, aby pomieścić w swoim mieszkaniu wszystko to, co jest Ci potrzebne do życia. Bez szans – rower się nie zmieści. Ale…może chociaż składak?
Składane rowery to hit ostatnich lat wśród mieszkańców miast, ale nie tylko. Ich popularność nie wynika z mody, ale rzeczywistej praktyczności. Idealnie sprawdzają się przy dojazdach do pracy, bez problemów mieszczą się w komunikacji miejskiej i nie zajmują dużo miejsca, niezależnie gdzie chcemy je przechowywać.
Składaki nie są już tak ciężkie, problematyczne do jazdy i niemożliwe do złożenia bez zaawansowanych umiejętności inżynierskich, jak miało to miejsce w latach świetności popularnych “Wigry 3”. Najnowsze modele zapewniają wysoką wydajność i wygodę dostępną w naprawdę atrakcyjnych cenach. Rowery składane gotowe są do jazdy po jednym pociągnięciu dźwigni lub kilku ruchach klucza imbusowego.
Rozróżniamy dwa główne typy składanych rowerów – z małymi kołami (składaki z kołami w rozmiarach 16 „lub 20”) i modele z normalnymi kołami (26 „lub 700c – są podobne do ” normalnych „rowerów, jednak wyróżniają się możliwością złożenia ułatwiającego transport).
Zachęcamy do lektury krótkiego poradnika, dzięki którym zapoznasz się z tym typem rowerów.
Jaki rower składany będzie dla Ciebie odpowiedni?
Jak zostało już wspomniane wcześniej, składaki dzielą się na dwa podstawowe typy, które dokładniej omówione zostaną poniżej. Zastanów się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami, a następnie zapoznaj się z poniższą kategoryzacją, aby dokonać odpowiedniego wyboru roweru dla siebie.
Składane rowery z małymi kołami.
Klasyka gatunku składaków w nowoczesnym wydaniu. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób dojeżdżających do pracy oraz mieszkańców miast, którzy mają problem ze znalezieniem odpowiednio dużego miejsca do przechowywania swojego roweru. Rowery te mają zazwyczaj 16-calowe lub 20-calowe koła i wyposażone są w standardowe akcesoria, które spotykane są w rowerach miejskich – dzwonki, błotniki, osłony łańcucha i bagażniki.
Mniejsze składane rowery są zaprojektowane tak, aby zajmowały po złożeniu jak najmniej miejsca. Osiągają to kosztem wygody przy pokonywaniu długich dystansów. Jeśli jednak potrzebujesz roweru na krótkie wycieczki po mieście, jesteś zmuszony do korzystania z transportu publicznego, w którym ciężko przewieźć rower normalnych rozmiarów lub nie masz bezpiecznego, komfortowego miejsca do przechowywania swojego jednośladu, to składak o małych kołach będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.
Składane rowery ze standardowymi kołami.
Podczas gdy pojęcie “składaka” zwykle przywodzi na myśl obraz małego, miejskiego roweru o jeszcze mniejszych kołach, to nie oznacza to, że na rynku nie znajdziemy innych modeli rowerów tego typu. Wielu producentów wpadło na pomysł, że mechanizm składania może być wykorzystywany z powodzeniem również w pełnowymiarowych ramach rowerowych rowerów górskich lub szosowych.
Jeżeli podczas podróży nie lubisz przewozić swojego jednośladu na zewnętrznych mocowaniach, to takie rowery można z łatwością schować w nawet niezbyt pojemnym, klasycznym bagażniku. Składaki o standardowym rozmiarze kół są miksem rozwiązań stosowanych u ich kuzynów z mniejszymi kołami oraz profesjonalnych maszyn szosowych lub górskich. Modele tego typu zadowolą szczególnie tych, którzy dużo podróżują, a na miejscu chcą zachować pełen komfort jazdy na rowerze.
Składaki – informacje szczegółowe.
Większość rowerów składanych wyposażonych jest w centralny zawias składający ramę. Najwygodniejsze rozwiązania tego typu nie wymagają żadnych narzędzi do złożenia lub rozłożenia jednośladu, dzięki czemu będą one odpowiednie dla nawet wyjątkowo “nietechnicznych” osób. Bezpieczny mechanizm blokujący ramę jest niezbędny, ponieważ ostatniej rzeczy, której potrzebujesz, jest to, aby dwie połówki roweru “rozjeżdżały się” podczas przemierzania miejskiej dżungli, która – umówmy się – i tak nie jest szczególnie łaskawym środowiskiem dla rowerzystów.
Pozycja przyjmowana przez rowerzystę podczas jazdy na składaku jest wyprostowana, czyli idealna do miejskich tras na krótkie dystanse. Elastyczna regulacja kierownicy i siodełka umożliwia odpowiednie dopasowanie jednośladu do sylwetki kierującego, co gwarantuje komfort przemieszczania się. Materiały wykorzystywane do budowy ram składaków, to przede wszystkim stopy aluminium, ale znajdziemy również modele stalowe, które – kosztem większej wagi – oferują dodatkową wygodę i absorpcję drgań.
Rowery składane wyposażone są w standardowe hamulce, które spotkamy również w rowerach miejskich lub szosowych, chociaż niektóre modele posiadają bardziej zaawansowane hamulce typu V-brake. We współczesnych składakach montowane są również przerzutki, które dodatkowo ułatwiają pokonywanie kolejnych kilometrów tras.
Przed zakupem idealnego składaka:
- Sprawdź dokładnie rozmiary roweru, aby mieć pewność, że będzie pasował do Twojej sylwetki i celu, w którym go kupujesz.
- Zapoznaj się z mechanizmem składania. Upewnij się, że będzie on dla Ciebie wygodny.
- Zobacz, czy rower po złożeniu nie rozkłada się samoistnie lub nie potrzebuje dodatkowych mocowań.
- Zwróć uwagę na wagę roweru, aby jego przenoszenie nie sprawiało Ci problemów.