Jaki rower kupić crossowy czy trekkingowy?

Rynek obecnie oferuje nam mnóstwo rodzajów rowerów. Firmy prześcigają się w produkcji modeli dostosowanych do potrzeb użytkownika. Jednymi z rodzajów rowerów, które dzisiejszy rowerzyści mają do wyboru są rowery trekkingowe i crossowe.

Częstym stwierdzeniem, wśród osób niezbyt związanych z tematyką dwóch kółek jest to, że rower crossowy i trekkingowy to to samo. Prawdą jest, że oba typy mają cechy wspólne ale czy można powiedzieć, żeby rower crossowy był rowerem trekkingowym i na odwrót? Czym się różnią i co najważniejsze, który z tych rowerów powinieneś wybrać dla siebie? Ten artykuł odpowie na Twoje pytania.

Rower trekkingowy

Ten typ roweru świetnie nadaje się do jazdy po mieście, asfaltowych drogach i ubitych polnych ścieżkach. Ułatwiają to wąskie opony o mniej lub bardziej gładkim bieżniku.
Rower trekkingowy posiada dodatkowe akcesoria takie jak błotniki, bagażnik rowerowy oraz podpórkę. Często jest też zaopatrzony w dynamo.
Rowery trekkingowe mogą ale nie muszą posiadać amortyzatora. Jeżeli taki mają jest to amortyzator o skoku 50-65 milimetrów.

Tego typu dwukołowiec ma więc być przede wszystkim wygodny, funkcjonalny i służyć do jazdy rekreacyjnej. Ma zapewnić swoim użytkownikom komfort jazdy, za czym przemawia m.in. ergonomiczna kierownica. Jest to też związane z faktem, że na rowerze trekkingowym często jeździmy na dłuższe wypady za miasto. Stąd jego bardziej praktyczny charakter, który ma na celu zapewnić rowerzyście jak najlepszą jakość jazdy przez dłuższy czas.

Rower crossowy

Rower crossowy to swego rodzaju kompromis pomiędzy rowerem trekkingowym, a górskim. W przeciwieństwie do roweru trekkingowego brak mu dodatkowych akcesoriów  i ma bardziej sportowy wygląd, oraz agresywniejszą geometrię.

Rowery crossowe są przystosowane do jazdy zarówno po trudniejszym terenie np. leśnych nierównościach jak i mniej wymagających utwardzonych ścieżkach. Mają duże koła i cienkie opony. Dobrze poradzą sobie też na asfalcie. To świetny wybór dla osób, które nie są przekonane do roweru górskiego, bo aż tyle nie jeżdżą w trudnym terenie, a jednocześnie nie chcą poddać się szosowo-miejskiej rutynie.

A co jeśli nie dalej nie mogę się zdecydować?

Przeanalizowałeś powyższe punkty, znasz motyw, który Tobą kieruje przy doborze roweru ale dalej nie jesteś przekonany co do tego czy wolisz rower trekkingowy, czy crossowy? A może chciałbyś crossa o bardziej funkcjonalnym charakterze? Pamiętaj, że zawsze możesz dostosować osprzęt w swoim jednośladzie tak żeby idealnie oddawał Twój charakter.

Podoba Ci się sportowy pazur w rowerze crossowym, ale chcesz mieć na nim bagażnik? Nic prostszego, wystarczy go dokupić i zamontować. Możesz też dowolnie zmieniać opony np. na cieńsze lub o innej powierzchni bieżnika zarówno w rowerze crossowym jak i trekkingowym. Dowolność kombinacji osprzętu i dokupywania akcesoriów do obu typów jest dowolna, dlatego możesz je ściśle dopasować do swoich oczekiwań.