Manetki i klamkomanetki

Manetka rowerowa to element napędu rowerowego montowany na kierownicy, zapewniający sterowanie przerzutkami i zmianę biegów (przełożeń) w rowerze. Oprócz klasycznych manetek istnieją również klamkomanetki, będące połączeniem klamek hamulca z manetkami ... więcej

Manetki rowerowe mają różny typ budowy, ale ich zasada działania jest zbliżona. Polega ona na poluzowywaniu lub wyciąganiu linki sterującej co powoduje przemieszczenie się wózka przerzutki lub prowadnicy przekładni, co z kolei prowadzi do przeskoku łańcucha z jednej zębatki na drugą. Obecnie manetki są w większości indeksowane, co wpływa na ich pracę. Nie działają już tak jak starsze typy na zasadzie przesuwania na wyczucie, ale skokowo, dzięki czemu regulacja zmiany biegów jest wygodniejsza.

Wśród manetek wyróżniamy typ cynglowy i obrotowy. Manetki cynglowe to takie, w których przełożenia zmieniamy za pomocy dźwigni. W manetkach obrotowych typu Grip-Shift natomiast, zmiana przełożeń zachodzi na zasadzie przekręcania pierścienia zamocowanego dookoła rączki kierownicy.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo manetki i klamkomanetki takich firm jak SRAM, czy SHIMANO, wśród których znajdują się manetki prawe i lewa z grup Tourney, Altus, Alivio czy Deore. Nasze manetki są dostosowane do różnego rodzaju przerzutek. Występują też w pełnej skompletowanej wersji z linkami i pancerzami.

Filtruj według

Producenci